STRÁNKY O DUCHOVNÍM HLEDÁNÍ

Strach

17. září 2012 v 18:46

Tenhle svět je svět založený na strachu. Strach je všude kolem nás, obklopuje nás, sráží k zemi, dusí nás, nedovolí se nadechnout, rozlétnout. Pořád se něčeho bojíme. Strach je nám vštěpován už od narození, nasáváme ho s mateřským mlékem, valí se na nás ze všech stran. Je nám vštěpován už od nejútlejšího dětství, je v nás vyvoláván úmyslně, abychom byli snáze ovladatelní, manipulovatelní, abychom se už předem vzdávali velkých cílů a raději klopili hlavu a nechali se řídit. Strach nás pronásleduje od početí až ke smrti. Celý život je plný strachu, celý svět je ovládán strachem.
Jako malé děti nás děsí strachem z cizích lidí, z neznámého prostředí, z čertů, z paní učitelky ve školce, ze špatné známky ve škole, ze zloby a trestu rodičů, ze šikany spolužáků. Ze zašpiněných šatů, nedojedeného jídla, ztracených klíčů. Později je to strach ze šéfa, z toho jestli vyjdu s penězi, z toho abych nepřišel o práci, z toho jestli uživím rodinu, z toho aby byly děti zdravé, abych měl kde bydlet, aby nepřišel exekutor, policie, autonehoda, lupiči, nemoc. Z toho jestli se nebude moc zdražovat, z toho jestli mi nesníží plat, z toho jaká bude nová vláda a co zase vymyslí za zákony proti nám, z čeho zavedou novou daň a jestli to všechno zvládnu atd. atd.
Strach nás nikdy neopouští, je s námi neustále, ve dne v noci.
Samozřejmě mít strach je přirozené, je to lidské a bez strachu bychom nepřežili. Ale strach nesmí být zneužíván. Tento prastarý instinkt musí sloužit jen k přežití jedince, k jeho ochraně, ale ne k jeho ovládnutí. Bohužel, skutečnost je jiná. Strach byl zneužit k ovládnutí davu, zneužit pro větší zisky mocných, pro prospěch pár jedinců. V lidech je nutno probudit a pěstovat strach. K tomu slouží zákony, nařízení, omezení, daně, politika. Je třeba vytvářet zákony a příkazy, které budou strach dál vyvolávat a rozšiřovat, je třeba držet stádo pod bičem a nenechat ho příliš volně. Je třeba vyvolávat přízraky strachu, ochromit lidstvo strachem, aby poslušně plnilo příkazy, aby bylo snáze manipulovatelné.
Tak to bylo, tak to je. Jestli to tak bude dál, záleží jenom na nás.

Se strachem nemá smysl bojovat. To nikam nevede a vyvolává to jen další formy strachu. Jediný způsob, jak se strachem vyhrát, je přijmout ho. Zcela ho přijmout, bez debat, bez výhrad, ne se mu poddat, ale prostě ho přijmout. Nechat se jím prostoupit, ale nepoddávat se mu. Jenom ho nezaujatě pozorovat, analyzovat. Proč je tady? Co mi způsobuje? Co způsobuje v mém těle? Co ho vyvolává? Kdy a jak odezní?
Budu ho pozorovat stejně, jako bych pozorovala vřed na svém těle, budu sledovat jak roste, jak se rozpíná, jak jeho mikroby zaplavují moje tělo svými jedy a ochromují je.
Ale odpoutám se od něj, ten strach se mě netýká, je to cizí tvor v mém těle a já nejsem moje tělo, proto si můžu dovolit být jen nezaujatým pozorovatelem. Můžu pozorovat strach, jeho vliv na moje tělo,, můžu ho zkoumat jako spalující horečku, protože vím, že nemoc odejde, že strach tady nebude věčně. Každou vteřinou, každou hodinou slábne a odchází. Každou vteřinou jeho hlodající tesáky ztrácí sílu. Je vlastně směšný ve své snaze mě ovládnout. Maximálně ovládne moje tělo, ale to si s touhle virózou nakonec taky poradí, tak jako si poradilo se vším. Tohle tělo je fajn, je chytré a když mu pomůžu a přesvědčím ho, že ten strach je jen uměle vyvolaný, že nejde o strach pudový, nutný k přežití, ale o strach umělý, nepotřebný, tělo se oklepe a strach bude pryč. Vždycky se najde řešení. Věřte tomu a bude to tak. Nikdy není situace taková, aby se nedala vyřešit. Všechno jde, když máme víru. I když se toho řešení třeba taky bojíme, jde to. Věřte mi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama